przejdź do treści wpisy

Rozstępy – skąd się biorą i jaki preparat wybrać?

maść na rozstępyRozstępy – skąd się biorą?

Problem rozstępów to drugi po cellulicie, dość powszechny problem pojawiający się głównie u kobiet, ale występujący także u mężczyzn.

Istnieją dwie przyczyny powstawania rozstępów:

  1. Gwałtowny przyrost masy ciała – szczególnie w przypadku dużych i częstych wahań wagi np. jako następstwo restrykcyjnych diet, kiedy w krótkim czasie pojawia się efekt jo-jo.
  1. Zmiany hormonalne – zwiększenie poziomu kortyzolu, który w nadmiarze powoduje zakłócenie pracy komórek produkujących kolagen. Zbyt mała ilość kolagenu prowadzi do pękania włókien kolagenowych.

Tego rodzaju rozstępy pojawiają się niekiedy u kobiet w ciąży, a także w okresie dorastania, kiedy zmienia się gospodarka hormonalna. W ciąży pojawiają się głównie na brzuchu, biodrach i piersiach, w okresie dorastania głównie w okolicach bioder, ud i pośladków.

Nowo powstałe rozstępy, jeszcze nie zabliźnione są koloru różowego, z czasem blakną, przez co stają się mniej widoczne jednak są już o wiele trudniejsze do usunięcia.

Sposoby na pozbycie się rozstępów

Istnieje wiele preparatów mających zapobiegać powstawaniu rozstępów od balsamów, przez rożnego rodzaju oleje i kremy, jednak najlepsze w przypadku już istniejących rozstępów, zwłaszcza tych, które dopiero się utworzyły, będą maści na rozstępy.

Najbardziej popularna, dostępna w aptekach i stosunkowo tania maść na rozstępy (a dokładniej: maść na blizny, bo rozstęp jest właśnie niewielką blizną) to zawierający m.in. wyciąg z cebuli i heparynę działające przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz alantoinę, która pomaga zregenerować naskórek.

Więcej na ByHealth

admin kategoria: Organicznie dnia 17 Kwiecień 2017 » Komentowanie wyłączone.